Novinky
Facebook
pon23sep201917:08GymnAFest vol. 3 – Deň na plné obrátky

Počas svojej tretej edície sa gymnaziálny festival GymnAFest uskutočnil na terase, alebo lepšie povedané parkovisku za barom « U Francúza Jazz Klub », ktorý spravuje náš francúzsky priateľ Guillaume Papillon. Táto udalosť, ktorú organizuje Alliance Française v Banskej Bystrici sa opiera o súťaž « Spievam po francúzsky » a každý rok odhaľuje mladé talenty zo Slovenska, ale takisto z Česka, Maďarska a Poľska. Avšak, namiesto toho, že môžu spievať iba jednu pieseň po francúzsky, participanti majú možnosť spievať viac piesní, pričom platí pravidlo « 50% po francúzsky », čo dáva priestor aj interpretácii v iných jazykoch.

Album (Facebook) :

https://www.facebook.com/af.debanskabystrica/media_set?set=a.2614888865240502&type=3

« Princípom GymnAFestu je, že takmer všetky záležitosti týkajúce sa tohto stretnutia sú organizované samotnými gymnazistami – spievajú, hrajú na hudobné nástroje, ale tiež sú to práve oni, ktorí vytvoria plagát, fotia, natáčajú video záznam, pripravia pódium, a spolu s Thomasom Laurentom, riaditeľom AF, uvažujú o čo najlepšom možnom programe. Takisto asistujú Françoisovi Bouillet – « Franta » Chef nomade (kočujúci kuchár) – pri príprave lahodných palaciniek na francúzsky spôsob. », povedal Tomáš Márton, prezident Alliance.

Priamy prenos v slovenskej televízii (RTVS) :

https://www.youtube.com/watch?v=ua76Ea1Lyz0

Tento rok sme mohli všetko uskutočniť vonku. Viac ako 500 ľudí prišlo a odišlo, zatiaľ čo sa skupiny menili na pódiu. Najmladšia speváčka má 12 rokov a pochádza zo Zvolena, ktorý susedí s Banskou Bystricou. Na záver dňa, dve skupiny roztancovali publikum (hudobníkov, vyučujúcich, rodičov, priateľov, blízkych AF...) vo svetle reflektorov. Najskôr to bola skupina The Moods, a potom Sushiside, ktorá združuje niekoľkých študentov z bilingválneho gymnázia J.G. Tajovského v Banskej Bystrici.

Posledná pieseň skupiny Sushiside : https://www.youtube.com/watch?v=VFASRk41oF4

Tento ročník, ozvláštnený i prítomnosťou Christopha Léonzi, francúzskeho veľvyslanca na Slovensku, Thibauta Triqueneaux, atašé pre vzdelávaciu spoluprácu, ale tiež všetkých lektorov francúzštiny v našej krajine, ostane navždy zapísaný v análoch.

Aftermovie :

https://www.youtube.com/watch?v=QqHVw5lZ0Hg

Opäť nabudúce!

Rebeka Špitálová, asistenka riaditeľa AFBB

Fotky: Samuel Sopko

comments

Kontaktné informácie

Alliance Française Banská Bystrica
Štátna vedecká knižnica, Lazovná 9
Banská Bystrica
975 58
Slovakia
directionbb@afsk.sk
Mobilné číslo:     0948 357 889

Otváracie hodiny

Pondelok:   14:00 - 18:30
Utorok:  14:00 - 18:30
Streda:  14:00 - 18:30
Štvrtok:  14:00 - 18:30
Piatok:  14:00 - 16:30
Sobota:   -
Nedeľa:   -