Novinky
Facebook
štv21feb201915:20

CESTA K ÚSPECHU : DALF C2

| 2134 |


CESTA K ÚSPECHU : DALF C2


Pred necelými piatimi rokmi som absolvovala svoju úplne prvú hodinu francúzštiny. Nikdy som sa necítila taká stratená. No bilingválna sekcia Gymnázia J. G. Tajovského, kde študujem, mi veľmi pomohla. V prvom ročníku sme mali 20 hodín francúzštiny za týždeň. Nasledujúce roky počet hodín klesol, ale pribudla konverzácia a hodiny argumentácie, ktorá tvorila hlavnú časť našej maturitnej skúšky z francúzštiny.

Vďaka mnohým cestám a výmenám s našimi francúzskymi a belgickými kamarátmi sme rýchlo získali nové vedomosti. V treťom ročníku sa úroveň mojej francúzštiny výrazne zlepšila vďaka štyrom mesiacom stráveným v meste Saumur, na brehu Loiry. Študovala som tu na gymnáziu, kde som bola súčasťou francúzskej triedy. Po návrate na Slovensko, vo štvrtom ročníku, som z francúzštiny zmaturovala, čím sa pre mňa skončili aj hodiny francúzštiny na škole. No niekde na začiatku toho roku som sa rozhodla spraviť si certifikát DALF úrovne C1. Aby som nestratila kontakt s francúzštinou, našla som si letnú brigádu vo Francúzsku, na farme, kde som pracovala ako opatrovateľka. Táto skúsenosť mi umožnila naučiť sa veľa nových slov, stala som sa istejšou a uvoľnenejšou v komunikácii.

V septembri som začala chodiť na skrátený prípravný kurz na DALF C1 s ďalšími mojimi spolužiakmi do Alliance Française v Banskej Bystrici. Keď som raz ústne prezentovala svoju argumentačnú prácu pred spolužiakmi a pred Thomasom Laurentom, riaditeľom Alliance Française, Thomas mi povedal niečo, čomu sa mi ťažko verilo: moja francúzština by mohla byť úrovne C2. Bola som naozaj prekvapená, predtým som si nebola istá ani tým, či zvládnem C1. Ponúkol mi teda prípravu na DALF C2. Netrvalo mi dlho rozhodnúť sa. Vedela som, že už zrejme nikdy nebudem mať takúto úroveň. Moja rodina a kamaráti ma podporili, a tak som sa od novembra začala pripravovať na jednu z mojich najťažších skúšok.

Počúvala som francúzske rádio, čítala som články, sledovala som reportáže: každý deň som sa snažila venovať aspoň 15 minút príprave. Tiež som absolvovala pár "nácvičných" ústnych skúšok a napísala som niekoľko prác, ktoré mi Thomas opravil. Boli aj ťažké momenty, keď som si myslela, že som nespravila dobré rozhodnutie, hlavne preto, lebo v rovnakom čase som sa pripravovala aj na druhú časť mojej maturity a na prijímacie skúšky na medicínu.

Napriek všetkým ťažkostiam som sa 4. februára 2019 ocitla v AF, vystresovaná a neistá. Úplne sama v miestnosti som o deviatej začala prvú časť skúšky: porozumenie dokumentov a písomný prejav. Dostala som zbierku rôznych druhov dokumentov - článkov, štatistík, karikatúr, na základe ktorých som musela napísať argumentačnú prácu. Po skončení tejto časti boli moje pocity dosť zmiešané. Po obede som sa do AF vrátila na druhú časť skúšky: porozumenie zvukovej nahrávky a ústny prejav. Po tom, ako som si dvakrát vypočula nahrávku, som mala hodinu na prípravu prezentácie tohto dokumentu a môjho argumentačného monológu. Pred odpoveďou pred porotou zloženou z dvoch Francúzov som bola celkom pokojná, čo ma prekvapilo, keďže obyčajne sa necítim veľmi dobre pri rozprávaní pred neznámym publikom. Môj dojem z tejto časti bol však oveľa lepší ako z tej predošlej.

Na konci dňa som bola veľmi unavená, no šťastná, že už mám konečne toto všetko za sebou. Ale nebola som si istá výsledkom. O niekoľko hodín neskôr som dostala od Thomasa Laurenta pozitívnu odpoveď. Bola som taká šťastná, že som dokonca začala plakať. Povedala som si, že všetko to úsilie nakoniec stálo za to.

Získať takýto diplom nebolo jednoduché, ale vďaka piatim rokom štúdia v bilingválnej sekcii a vďaka príprave v Alliance Française som uspela v jednej z najväčších skúšok môjho života. Ak sa snažíte a ak sa nenecháte odstrašiť, aj vy môžete získať pekný diplom, ktorý vám pomôže či už pri vašom nasledujúcom štúdiu, alebo vo vašom budúcom zamestnaní!


Viktória Štiaková, V.L,

Gymnázium J. G. Tajovského v Banskej Bystrici

   


comments

Kontaktné informácie

Alliance Française Banská Bystrica
Štátna vedecká knižnica, Lazovná 9
Banská Bystrica
975 58
Slovakia
directionbb@afsk.sk
Mobilné číslo:     0948 357 889

Otváracie hodiny

Pondelok:   14:00 - 18:30
Utorok:  14:00 - 18:30
Streda:  14:00 - 18:30
Štvrtok:  14:00 - 18:30
Piatok:  14:00 - 16:30
Sobota:   -
Nedeľa:   -