Novinky
Facebook
Každoročne v marci sa Alliance Française Banská Bystrica snaží propagovať frankofóniu na strednom Slovensku. O jej úsilí v roku 2018 svedčí spolu 16 udalostí a 1 750 divákov. Hoci hlavnou cieľovou skupinou našich podujatí sú študenti francúzštiny, vítaní sú všetci, ktorí sa zaujímajú o frankofónnu kultúru. Vďaka svojej otvorenosti pre širokú verejnosť a kľúčovej úlohe mladých ľudí je Mesiac frankofónie veľmi dynamickým súborom podujatí. Práve mládež totiž výrazne prispieva k mnohým z našich najlepších akcií.

Príkladom dynamiky a kvality, ktorú prinášajú mladí ľudia je aj súťaž Spievam po francúzsky. Počas semifinále súťaže v modernej francúzskej piesni, organizovaného tento rok Gymnáziom v Ružomberku, mladí speváci ukázali svoj hudobný talent. Vďaka tomuto excelentnému podujatiu sa na jednom mieste stretli mladí talentovaní speváci, ich učitelia a aj niekoľko riaditeľov škôl z Banskej Bystrice a zo Zvolena. Nádherné priestory synagógy v Ružomberku ešte viac zvýraznili umeleckú atmosféru podujatia, ktoré vyvrcholí (medzi)národným finále v sobotu 12. mája v Banskej Bystrici.

Okrem Spievam po francúzsky sa počas Mesiaca frankofónie uskutočnili ešte dve významné hudobné podujatia. Tretie pokračovanie Soirée franco-espagnole bolo unikátnou príležitosťou na zblíženie sa so španielsky hovoriacou komunitou v Banskej Bystrici ako aj so žiakmi a vyučujúcimi na španielskom bilingválnom gymnáziu. Na rozdiel od dvoch predošlých soirée, tentokrát dostal viac priestoru moderný tanec. Počas hudobného soirée v Záhrade zas diváci videli dva koncerty – najprv Friandises, novovzniknutú kapelu sestier Mojžišových z Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského, a potom kapelu Šarivary, skupinu s medzinárodným zložením a príjemnými melódiami.

Keď hovoríme o frankofónii v Banskej Bystrici, nesmieme zabudnúť na kulinárske workshopy organizované na stredných školách v regióne. Veľmi oceňujeme najmä motiváciu žiakov Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa, vďaka ktorým sa z workshopu stal nezabudnuteľný zážitok. Okrem toho, po prvý raz sme zorganizovali kulinársky workshop aj na Súkromnej hotelovej akadémii v Banskej Štiavnici.

Okrem 9. Francúzsko-slovenského kvízu pre dospelých usporiadala Alliance Française už 5. KvizKids, kvíz pre žiakov základných škôl. Zúčastnil sa na ňom rekordný počet družstiev.

Mesiac frankofónie sa tradične spája s premietaním francúzskych filmov vo Filmovom klube v Múzeu SNP. Tento rok bola naša spolupráca naozaj veľmi plodná. Filmy prilákali viac než 300 divákov a na film Kým nás svadba nerozdelí bola kinosála úplne vypredaná už tretíkrát v tomto roku.

Alliance Française bola partnerom podujatia deň ateliérov, ktorý organizovala UMB v spolupráci so Slovensko-francúzskym univerzitným inštitútom. Jeho cieľom bolo oboznámiť študentov stredných škôl s možnosťami štúdia vo francúzštine na UMB v Banskej Bystrici. Ateliéry v účastníkoch prebudili veľký záujem, pretože pútavou formou ukázali, kde všade môže byť tento pekný jazyk užitočný.

Všetky spomínané podujatia prispeli k upevneniu frankofónnej komunity v banskobystrickom regióne. V závere by sme sa chceli úprimne poďakovať všetkým, ktorí nám pomáhali podujatia organizovať, a tiež všetkým tým, ktorí naše podujatia navštívili. Spolu ukazujeme silu frankofónie v Banskej Bystrici aj v celom Banskobystrickom kraji.

Text: Petra Lukovská, asistentka riaditeľa AFBB
Fotografie: Katarína Paľová, Katarín Tomášiková, Viktória Slašťanová

    Odkaz na album na Facebooku

comments

Kontaktné informácie

Alliance Française Banská Bystrica
Štátna vedecká knižnica, Lazovná 9
Banská Bystrica
975 58
Slovakia
directionbb@afsk.sk
Mobilné číslo:     0948 357 889

Otváracie hodiny

Pondelok:   14:00 - 18:30
Utorok:  14:00 - 18:30
Streda:  14:00 - 18:30
Štvrtok:  14:00 - 18:30
Piatok:  14:00 - 16:30
Sobota:   -
Nedeľa:   -