Novinky
Facebook
uto04júl201714:56

Coquillette - francúzske piesne zo srdca Slovenska

| 2122 |

Coquillette je hudobná skupina so všestranným zameraním, v centre ktorej je mladá speváčka Karolína Šťastná. V repertoári máme najmä aranžmány francúzskych skladieb, ale tiež prevzaté skladby v anglickom a slovenskom jazyku a slovenské skladby preložené do francúzštiny. Skupina pôsobí striedavo v Banskej Bystrici a Žiari nad Hronom a je pravidelnou súčasťou kultúrnych podujatí Alliance Française v Banskej Bystrici.

Myšlienka tohto projektu sa zrodila v septembri 2014, keď nový riaditeľ Alliance Française, Thomas Laurent, prišiel na Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici, aby žiakom tamojšej francúzsko-slovenskej bilingválnej sekcie ponúkol možnosť zapojiť sa do kultúrnych podujatí, ktoré mala Alliance v pláne organizovať. Karolína a ja sme sa chopili príležitosti a ako vtedajší tretiaci sme začali s projektom, ktorý Thomas Laurent nazval Coquillette, inšpirovaný prešovskou skupinou Coccinelle, ktorá hrala v časoch, keď Thomas v Prešove učil.

Prvotnú zostavu skupiny tvorili bubeník Henrik Wagner, klavirista Patrik Gádoši, gitarista/flautista Peter Kottman a Karolína Šťastná. Post basgitaristu bol spočiatku neobsadený, neskôr sa na ňom na krátke obdobia postupne vystriedali Samuel Opalka a Laura Prachárová. Začiatkom školského roka 2015 začal Patrik Gádoši študovať na technickej škole vo Francúzsku a Coquillette preto súrne potrebovala nového člena. Karolína Šťastná prišla s Jurajom Námešným, mladým a talentovaným basgitaristom a pianistom zo Žiaru nad Hronom. Ten od prvej skúšky potvrdil svoju muzikalitu a dotvoril zatiaľ definitívne obsadenie skupiny.

Približne v tom čase sa repertoár skupiny rozrástol o dve slovenské skladby, ktoré som naaranžoval a preložil do francúzštiny. Tieto sa stali pre Coquillette charakteristickými a pridali zoskupeniu na originalite. Rok 2016 bol venovaný pamiatke Sergea Gainsbourga. Alliance Française v Banskej Bystrici tomuto velikánovi francúzskej populárnej hudby vzdala hold dvoma hudobnými večermi, počas ktorých odzneli jeho piesne. Prvý, marcový, odohralo duo Šťastná – Kottman a na druhom, v októbri, sa k nim na basgitare pridal aj Juraj Námešný. Toto trio následne odohralo koncert v Prešove v rámci podujatia FrancAFest, ktoré spoluorganizovali Alliance Française Banská Bystrica a Košice.

Skupina Coquillette bola pravidelným predskokanom francúzskych hudobných projektov, ktoré koncertovali v Banskej Bystrici v rámci marcových osláv mesiaca frankofónie (v roku 2017 Ernest a v roku 2015 Merlot). Počas 3. ročníka Francúzskeho dňa v Záhrade 2. júna 2017 sa skupine podarilo obsadiť pekné 3. miesto na celoštátnom kole súťaže Spievam po francúzsky.

Momentálne sa cesty členov zoskupenia rozchádzajú; Karolína Šťastná odchádza študovať do Brna, ja do Prahy a Henrik Wagner s Jurajom Námešným pokračujú vo svojich štúdiách v Banskej Bystrici a v Žiari nad Hronom. Vnútorná energia kapely a zápal pre francúzsku pieseň sa však nestratí...


Peter Kottman, gitarista skupiny Coquillette

Foto: Katka Paľová

comments

Kontaktné informácie

Alliance Française Banská Bystrica
Štátna vedecká knižnica, Lazovná 9
Banská Bystrica
975 58
Slovakia
directionbb@afsk.sk
Mobilné číslo:     0948 357 889

Otváracie hodiny

Pondelok:   14:00 - 18:30
Utorok:  14:00 - 18:30
Streda:  14:00 - 18:30
Štvrtok:  14:00 - 18:30
Piatok:  14:00 - 16:30
Sobota:   -
Nedeľa:   -